Laser Nd-Yag
Jesteś tu: Start » Medycyna estetyczna » Zabiegi laserowe » Laser Nd-Yag
Proponujemy Państwu dwa rodzaje zabiegów z użyciem lasera Nd-Yag (za pomocą dwóch różnych głowic):
- laserowe usuwanie tatuażu,
- laserowe zamykanie naczynek,
Laserowe usuwanie tatuażu
Laser usuwa tatuaż poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które są selektywnie pochłaniane przez barwnik tatuażu. Dochodzi do rozerwania barwnika na bardzo niewielkie fragmenty, które są usuwane z organizmu. Zabieg jest bardzo precyzyjny.
Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Laser posiada ograniczenia w usuwaniu tatuaży żółtych, fioletowych, pomarańczowych, różowych, białych. Systemem tym można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.
Znieczulenie z reguły nie jest wymagane. Wykonanie tatuażu jest bardziej bolesne.
Po zabiegu pojawiają się delikatne powierzchowne, szybkogojące się uszkodzenia naskórka. Przed wyjściem z gabinetu na skórę nakładana jest maść z antybiotykiem i opatrunek. Po kilku dniach powstałe strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek. Z każdym zabiegiem tatuaż blednie, ale czasami niewielka ilość barwnika pozostaje w skórze i zarys tatuażu może być widoczny.
Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji (rzadko). Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu.
Liczba zabiegów zależy od:
- koloru lub ilości występujących kolorów tatuażu,
- wielkości, gęstości "upakowania" barwnika,
- typu barwnika,
- głębokości tatuażu,
- koloru skóry
- indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego).
Z reguły wymagane jest wykonanie 4-8 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być 4-6 tygodniowa przerwa. Czas trwania zabiegu uzależniony jest wielkością usuwanego tatuażu.
Laserowe usuwanie zmian naczyniowych
Laser Nd-Yag emituje światło, które jest absorbowane przez hemoglobinę zawartą w czerwonych krwinkach i zamieniane jest na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda a ścianki naczynka stapiają się i są wchłaniane przez organizm.
Wskazania:
- naczynia na nogach – teleangiektazje i venulektazje – zabieg nie jest jednorazowy, najczęściej trzeba go powtarzać w odstępach 1-2 miesięcy,
- naczyniaki jamiste,
- naczyniaki gwiaździste.
Znieczulenie nie jest konieczne do wykonania zabiegu.
Zalecane jest wykonanie serii zabiegów uzależnionej od ilości naczyń oraz wielkości obszaru objętego terapią.